Blog

zegary samochodowe

Jak pracują liczniki samochodowe?

Opublikowano: Kwiecień 4, 2022

Liczniki samochodowe fachowo nazywa się drogomierzami. Ich rolą jest bieżące mierzenie odległości pokonywanych przez pojazd. Pomiary mają duże znaczenie w określaniu wartości samochodów. Duże przebiegi świadczą o intensywnej eksploatacji auta, która może się przełożyć na awarie i konieczność wymiany zużytych części. W takim przypadku niekiedy zakup jawi się jako nieopłacalny. Aby mieć jednak pewność, że liczniki wskazują właściwe wartości, warto poznać zasady ich działania. Poniżej przeczytasz o tym, jak pracują liczniki samochodowe i dowiesz się, co może wskazywać na ich awarię.

Czytaj dalej

obiektyw

Jakie obiektywy stosuje się w aparatach fotograficznych?

Opublikowano: Styczeń 26, 2022

Fotografia to sztuka, która wymaga wiedzy i użycia odpowiedniego sprzętu. Zrobienie dobrego zdjęcia to nie tylko naciśnięcie spustu migawki, ale także ustawienie parametrów technicznych w aparacie oraz wybranie właściwego obiektywu. Jaka jest jego rola? Obiektyw fotograficzny odpowiada za jakość zdjęcia, odnosząc się przede wszystkim do jego ostrości oraz jasności. Aparaty kompaktowe mają już wbudowane obiektywy, z kolei w lustrzankach można je dowolnie wymieniać. Poniżej podpowiadamy, jakie wyróżnia się rodzaje obiektywów oraz kiedy się je wykorzystuje.

Czytaj dalej

wyświetlacz LCD w aparacie

Jak wyświetlacze LCD wpłynęły na wygodę użytkowania aparatów fotograficznych?

Opublikowano: Listopad 15, 2021

Dobre zdjęcie jest nie tylko efektem uchwycenia właściwej perspektywy, ale także ustawienia odpowiednich parametrów w aparacie, które pozwolą fotografowi na utrwalenie obrazu w dobrej jakości. Współczesna fotografia oferuje znacznie więcej możliwości niż ta sprzed kilku dekad. Jedną z największych rewolucji w użytkowaniu aparatów fotograficznych jest m.in. to, że dziś kilka sekund po zrobieniu fotografii, można ją zobaczyć. Takiej możliwości nie było jednak przed zastosowaniem w aparatach fotograficznych wyświetlaczy LCD. W jaki sposób wyświetlacze LCD wpłynęły na komfort korzystania z aparatów? Sprawdź, jak ich zastosowanie ułatwiło pracę fotografom.

Czytaj dalej

aparat lustrzanka

Jak działa lustrzanka?

Opublikowano: Wrzesień 7, 2021

Rewolucja, do jakiej w fotografii przyczyniły się lustrzanki, można porównać do pojawienia się komputerów – sprawiły one bowiem, że obsługa aparatów stała się znacznie prostsza, a wykonywane zdjęcia były znacznie wyższej jakości. Szczególnie w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z niezwykle szybkim rozwojem lustrzanek cyfrowych, wywodzących się ze stosowanych wcześniej modeli klasycznych wykorzystujących do zapisu obrazu błony światłoczułe w postaci klisz.

Czytaj dalej

obiektyw aparatu fotograficznego

Które części do aparatów podlegają okresowej wymianie?

Opublikowano: Lipiec 27, 2021

Aparat fotograficzny jest bardzo skomplikowanym urządzeniem, opierającym swoje działanie na ogromnej ilości mniejszych części oraz związanych z nimi mechanizmów, które wpływają na siebie nawzajem, tworząc imponujący i oczekiwany przez użytkownika efekt. Niestety, nie każdy z elementów tego układu ma identyczną trwałość. Niektóre części aparatu z czasem się zużywają. Powody takiego stanu rzeczy są różne, a jednym z najważniejszych są niemożliwe do pokonania ograniczenia wykorzystywanej technologii. Na szczęście elementy te można stosunkowo łatwo wymienić. Po odpowiednim czasie, gdy dana część zacznie działać ze znacznie mniejszą efektywnością (lub nie będzie pracowała w ogóle) trzeba będzie odwiedzić specjalistyczny serwis.

Czytaj dalej

kobieta robi zdjęcie aparatem fotograficznym

Najczęstsze usterki aparatów fotograficznych

Opublikowano: Lipiec 19, 2021

Aparat fotograficzny składa się z wielu różnych elementów, z których każdy pełni inną funkcję i odgrywa własną rolę w powstawaniu zdjęcia. Jest to niezwykle imponujący mechanizm, ale jego rozbudowanie sprawia, że znajduje się w nim wiele rzeczy, które mogą się zepsuć. Niektóre z nich ulegają uszkodzeniu częściej niż inne. W tym artykule opowiemy nieco o najpowszechniejszych usterkach aparatów fotograficznych.

Czytaj dalej

aparat fotograficzny

Jak zbudowany jest aparat fotograficzny?

Opublikowano: Lipiec 14, 2021

Choć aparat fotograficzny może wydawać się stosunkowo nowym wynalazkiem (jego początki kojarzą się najczęściej z XIX wiekiem), w rzeczywistości same podstawy jego działania są znane od starożytności. Już wtedy ustalono, że dzięki skupieniu, a następnie rozproszeniu światła w odpowiednich warunkach można uzyskać wyraźny obraz. Technika ta jest znana jako camera obscura, a jedną z pierwszych osób, które opisały jej działanie, był słynny filozof Arystoteles. Z czasem doskonalono ten pomysł, szukając lepszych sposobów na skupienie światła, a także dodając do tego równania materiał światłoczuły, na którym można było utrwalić uzyskaną fotografię. Dzisiejsze aparaty, mimo zaawansowanej technologii, opierają swoje działanie na tych samych zasadach.

Czytaj dalej