Jak działa lustrzanka?


Wrzesień 7, 2021

Rewolucja, do jakiej w fotografii przyczyniły się lustrzanki, można porównać do pojawienia się komputerów – sprawiły one bowiem, że obsługa aparatów stała się znacznie prostsza, a wykonywane zdjęcia były znacznie wyższej jakości. Szczególnie w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z niezwykle szybkim rozwojem lustrzanek cyfrowych, wywodzących się ze stosowanych wcześniej modeli klasycznych wykorzystujących do zapisu obrazu błony światłoczułe w postaci klisz.

Obecnie lustrzanka cyfrowa jest uznawana za jedno z najbardziej skomplikowanych pod względem budowy urządzeń, z którymi możemy się spotkać w codziennym życiu. Mimo to stanowi ona marzenie wielu osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografią. Nim jednak rozpoczniemy swoją przygodę z lustrzanką, warto poznać szczegóły jej działania.

Jak wykonuje się zdjęcia z użyciem lustrzanki?

Jak wskazuje to sama nazwa, działanie lustrzanki opiera się na zastosowaniu lustra. W fazie podglądu wiązka światła przechodzi przez obiektyw i odbija się od lustra głównego. Następnie światło tworzy obraz na matówce, czyli specjalnym ekranie, który można obserwować przez wizjer za sprawą pryzmatu. Jeśli lustrzanka cyfrowa zostanie ustawiona na tryb automatyczny lub półautomatyczny, po naciśnięciu spustu migawki do połowy głębokości dojdzie do ustawienia parametrów wykonywanego zdjęcia. Trwa to ułamek sekundy i zwykle towarzyszy temu dźwięk, który potwierdza gotowość urządzenia do dalszej pracy. Na etapie rejestracji zdjęcia dochodzi do podniesienia głównego lustra, otwarcia na ustalony czas migawki oraz naświetlenia matrycy, po którym powinien nastąpić powrót modułu napędu lustra do pierwotnych ustawień – jeśli się tak nie stanie, należy zgłosić się do serwisu zajmującego się naprawą lustrzanek. Po całym tym cyklu w tle dochodzi do obróbki fotografii i zapisania danych na karcie pamięci, a sama lustrzanka jest gotowa do wykonania kolejnego ujęcia.

Co jeszcze wyróżnia lustrzanki cyfrowe?

Poza sposobem wykonywania zdjęć lustrzanki wyróżniają się także innymi dostępnymi udogodnieniami. Przede wszystkim w lustrzankach cyfrowych można dowolnie zmieniać obiektywy, które wpływają, chociażby na głębię ostrości czy czas naświetlania wykonywanych zdjęć. W aparatach tego typu istnieje również funkcja zarówno manualnego, jak i automatycznego ustawiania ostrości – ta druga opcja to efekt specjalnej konstrukcji lustra głównego. Fragment jego powierzchni jest bowiem półprzepuszczalny, co pozwala na przejście promieni światła do lustra wtórnego, które przekierowuje je do sensorów autofokusu. Warto też wspomnieć, że nowe modele lustrzanek pozwalają już nie tylko na wykonywanie zdjęć, ale standardem stało się także nagrywanie filmów. Obecnie wykonuje się je w jakości Full HD, choć do użytku trafiają już urządzenia z możliwością rejestracji obrazu w 4K.