Jak pracują liczniki samochodowe?


Kwiecień 4, 2022

Liczniki samochodowe fachowo nazywa się drogomierzami. Ich rolą jest bieżące mierzenie odległości pokonywanych przez pojazd. Pomiary mają duże znaczenie w określaniu wartości samochodów. Duże przebiegi świadczą o intensywnej eksploatacji auta, która może się przełożyć na awarie i konieczność wymiany zużytych części. W takim przypadku niekiedy zakup jawi się jako nieopłacalny. Aby mieć jednak pewność, że liczniki wskazują właściwe wartości, warto poznać zasady ich działania. Poniżej przeczytasz o tym, jak pracują liczniki samochodowe i dowiesz się, co może wskazywać na ich awarię.

W jaki sposób działają liczniki samochodowe?

W języku potocznym przyjęło się, że liczniki samochodowe mierzą kilometry. W praktyce jednak nie jest to zbyt precyzyjne określenie. Liczniki samochodowe nie mierzą kilometrów, a dokonują pomiarów liczby obrotów kół wykonywanych podczas jazdy. Wskazane na drogomierzach wartości są wynikiem połączenia pomiaru z algorytmem przeliczeniowym lub odpowiednim przełożeniem w mechanizmie. Warto jednak pamiętać o błędzie pomiaru, który oscyluje w granicy od 2 do 10% i może wynikać m.in. ze zmiany ogumienia czy też niskiego ciśnienia w oponie. Za nieprawidłowe wskazania może też odpowiadać awaria drogomierzy. Do ich uszkodzeń może dojść np. z powodu wypadku, zalania lub wad konstrukcyjnych.

Wśród symptomów wskazujących na niewłaściwe działanie licznika wymienić można np. problem z naliczaniem nowych, przejechanych kilometrów. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem okazuje się naprawa licznika, niekiedy wraz z wymianą określonych komponentów. Liczniki samochodowe składają się z różnych podzespołów. Do ich najważniejszych części zalicza się czujnik kołowy, napęd oraz wyświetlacz. Przykładowo problem z napędem można rozwiązać, wymieniając zużyte tryby i koła zębate. Wysokiej jakości tryby do liczników samochodowych w Rzeszowie znaleźć można m.in. w ofercie firmy Foto Elektronik. Ich wymiana nie tylko rozwiąże bieżący problem z nieprawidłowym naliczaniem kilometrów, ale także zapewni właściwą pracę drogomierza przez cały okres jego późniejszej eksploatacji.