Jak wyświetlacze LCD wpłynęły na wygodę użytkowania aparatów fotograficznych?


Listopad 15, 2021

Dobre zdjęcie jest nie tylko efektem uchwycenia właściwej perspektywy, ale także ustawienia odpowiednich parametrów w aparacie, które pozwolą fotografowi na utrwalenie obrazu w dobrej jakości. Współczesna fotografia oferuje znacznie więcej możliwości niż ta sprzed kilku dekad. Jedną z największych rewolucji w użytkowaniu aparatów fotograficznych jest m.in. to, że dziś kilka sekund po zrobieniu fotografii, można ją zobaczyć. Takiej możliwości nie było jednak przed zastosowaniem w aparatach fotograficznych wyświetlaczy LCD. W jaki sposób wyświetlacze LCD wpłynęły na komfort korzystania z aparatów? Sprawdź, jak ich zastosowanie ułatwiło pracę fotografom.

Do czego wykorzystuje się wyświetlacze LCD?

Wyświetlacze LCD przede wszystkim ułatwiają korzystanie ze sprzętu. Ich zastosowanie w aparatach fotograficznych umożliwia podgląd zdjęcia tuż po jego zrobieniu. Dzięki czemu fotograf od razu może zdecydować, czy zdjęcie jest dobre, czy też wymaga poprawy. W ten sposób znacznie szybciej znajduje właściwy kadr bez obaw o to, że stracił czas na robienie słabej jakości zdjęć, które np. nie zadowolą klienta. Ponadto może na bieżąco kontrolować swoją pracę bez konieczności zgrywania czy wywoływania zdjęć w celu zobaczenia efektów. Oszczędza więc nie tylko czas, ale często i koszty. Oprócz tego dostępne na rynku podświetlane wyświetlacze LCD wpływają na komfort pracy po zmroku.

Co więcej, wykorzystanie wyświetlaczy LCD usprawnia też ustawianie pożądanych funkcji w aparacie. Podgląd ułatwia nawigację i przyspiesza zmianę ustawień. Innowacyjnym rozwiązaniem jest również zastosowanie w aparatach fotograficznych ruchomych wyświetlaczy LCD. Ich użycie poza podstawowymi funkcjami monitorów LCD  dodatkowo pozwala w pełni kontrolować kadr nawet w sytuacji, gdy fotograf wykonuje autoportrety. Dowolne ułożenie wyświetlacza sprawia, że można „na żywo” obserwować to, co dzieje się przed obiektywem, zmieniając perspektywę w każdej sytuacji, gdy obraz nie jest zadowalający. Nie trzeba zatem przerywać pracy, by sprawdzić jakość zdjęcia czy video.