Jak zbudowany jest aparat fotograficzny?


Lipiec 14, 2021

Choć aparat fotograficzny może wydawać się stosunkowo nowym wynalazkiem (jego początki kojarzą się najczęściej z XIX wiekiem), w rzeczywistości same podstawy jego działania są znane od starożytności. Już wtedy ustalono, że dzięki skupieniu, a następnie rozproszeniu światła w odpowiednich warunkach można uzyskać wyraźny obraz. Technika ta jest znana jako camera obscura, a jedną z pierwszych osób, które opisały jej działanie, był słynny filozof Arystoteles. Z czasem doskonalono ten pomysł, szukając lepszych sposobów na skupienie światła, a także dodając do tego równania materiał światłoczuły, na którym można było utrwalić uzyskaną fotografię. Dzisiejsze aparaty, mimo zaawansowanej technologii, opierają swoje działanie na tych samych zasadach.

Najważniejsze części aparatów fotograficznych 

Jedną z najistotniejszych części do aparatów jest obiektyw. W lustrzankach wymienny, aby można było dostosować go do warunków i pożądanego efektu, zaś w większości innych urządzeń zamontowany na stałe. Jest to „okienko”, przez które do aparatu wpada światło, a wraz z nim obraz, który pragnie się uwiecznić. Znajdująca się w obiektywie soczewka skupia światło, z kolei przysłona wpływa na to, ile dostanie się go do środka. Regulując przysłonę można zmniejszać lub zwiększać otwór, przez który światło wpada do obiektywu, poprzez jego częściowe zakrywanie. Ma to bardzo duży wpływ na wygląd zdjęcia. 

Kolejnym ważnym przystankiem na drodze światła jest migawka, czyli zasłona, która podnosi się, aby odsłonić matrycę lub materiał światłoczuły. Ona z kolei odpowiada za to, jak długo będzie naświetlane zdjęcie. W dawnych czasach musiało to trwać bardzo długo, jednak dzisiejsza technologia sprawia, że proces ten może być błyskawiczny. Wreszcie światło pada na matrycę, która we współczesnych aparatach zamienia go na cyfrowy obraz zbudowany z pikseli, albo na materiał światłoczuły, czyli klasyczną kliszę, na której utrwala się poprzez odpowiednio długie naświetlanie. W połączeniu z odpowiednio ciemnym wnętrzem aparatu wszystkie te elementy tworzą idealne warunki dla powstania fotografii i są podstawą budowy tego niezwykłego urządzenia.