Jakie obiektywy stosuje się w aparatach fotograficznych?


Styczeń 26, 2022

Fotografia to sztuka, która wymaga wiedzy i użycia odpowiedniego sprzętu. Zrobienie dobrego zdjęcia to nie tylko naciśnięcie spustu migawki, ale także ustawienie parametrów technicznych w aparacie oraz wybranie właściwego obiektywu. Jaka jest jego rola? Obiektyw fotograficzny odpowiada za jakość zdjęcia, odnosząc się przede wszystkim do jego ostrości oraz jasności. Aparaty kompaktowe mają już wbudowane obiektywy, z kolei w lustrzankach można je dowolnie wymieniać. Poniżej podpowiadamy, jakie wyróżnia się rodzaje obiektywów oraz kiedy się je wykorzystuje.

Rodzaje obiektywów fotograficznych

Już wiesz, że obiektywy fotograficzne pełnią kluczową funkcję, dlatego profesjonalni fotografowie dysponują ich kilkoma rodzajami oraz regularnie je serwisują. Naprawą obiektywów w Rzeszowie zajmuje się m.in. nasza firma Foto Elektronik. W zakres naszych usług wchodzi naprawa wszystkich obiektywów fotograficznych. Ich najpopularniejsza klasyfikacja ma natomiast związek z ogniskową. Obiektywy dzieli się na stałoogniskowe i zmiennoogniskowe. Obiektywy stałoogniskowe umożliwiają zmianę parametrów w zakresie ustawiania ostrości oraz jasności obrazu, ale nie pozwalają na zbliżenie optyczne. W przeciwieństwie do nich dobre jakościowo zdjęcia w przybliżeniu można wykonać za pomocą obiektywów zmiennoogniskowych.

Ten ogólny podział obiektywów odnosi się jeszcze do szczegółowej klasyfikacji. Tym samym obiektywy stałoogniskowe dzieli się na obiektywy:

  • standardowe – które odwzorowują świat rzeczywisty,
  • typu „rybie oko” – o krótkiej ogniskowej, które zniekształcają obraz w taki sposób, jaki widziany jest np. przez wizjer w drzwiach,
  • makro – pozwalają na rejestrację obrazu w skali 1:1,
  • teleobiektywy – o długiej ogniskowej, które pozwalają na wykonywanie ostrych zdjęć z dużej odległości,
  • portretowe – przystosowane do wykonywania portretów. Zdjęcia wyróżnia lekko rozmyte tło i mocno zaznaczone szczegóły twarzy.

Obiektywy zmiennoogniskowe z kolei można dodatkowo podzielić również na obiektywy:

  • reporterskie – umożliwiające wykonywanie precyzyjnych fotografii z różnych odległości,
  • zoomy szerokokątne – wykorzystywane głównie w fotografii krajobrazowej i wnętrzarskiej,
  • superzoomy – zapewniające jeszcze więcej możliwości niż obiektywy reporterskie, których używa się najczęściej w fotografii przyrody.