Które części do aparatów podlegają okresowej wymianie?


Lipiec 27, 2021

Aparat fotograficzny jest bardzo skomplikowanym urządzeniem, opierającym swoje działanie na ogromnej ilości mniejszych części oraz związanych z nimi mechanizmów, które wpływają na siebie nawzajem, tworząc imponujący i oczekiwany przez użytkownika efekt. Niestety, nie każdy z elementów tego układu ma identyczną trwałość. Niektóre części aparatu z czasem się zużywają. Powody takiego stanu rzeczy są różne, a jednym z najważniejszych są niemożliwe do pokonania ograniczenia wykorzystywanej technologii. Na szczęście elementy te można stosunkowo łatwo wymienić. Po odpowiednim czasie, gdy dana część zacznie działać ze znacznie mniejszą efektywnością (lub nie będzie pracowała w ogóle) trzeba będzie odwiedzić specjalistyczny serwis.

Migawka ma określoną żywotność 

Nie ma nieśmiertelnych migawek. Każda z nich tworzona jest z myślą o wykonaniu konkretnej ilości zdjęć – innej możliwości w tym momencie nie ma. Producenci sprzętu nie ukrywają tego faktu i otwarcie mówią o przewidywanej żywotności migawki, wynoszącej zwykle ok. 100-150 tysięcy zdjęć. Po tym czasie najprawdopodobniej trzeba będzie ją wymienić. Oznakami świadczącymi, że migawka jest już u kresu wytrzymałości, świadczą między innymi prześwietlanie i niewystarczające naświetlanie zdjęć, dziwne wahania czasu naświetlania oraz pojawianie się na zdjęciu ciemnych pasów. 

Które części aparatów zużywają się z czasem? 

Oprócz migawki istnieją również inne części do aparatów fotograficznych, które z czasem ulegają zużyciu. Jedną z nich jest palnik, czyli istotna część lampy błyskowej. Jeśli nie błyska ona prawidłowo lub zdjęcia z jej wykorzystaniem wychodzą niecodziennie ciemne, prawdopodobnie nadszedł czas na wymianę palnika. Kolejnym elementem, który może z czasem się zużyć, jest matryca – Wymiana tej części bywa niestety dość droga. Jej żywotność zmniejsza się podczas kręcenia filmu za pomocą aparatu. W tym czasie nagrzewa się i pracuje w trudnych warunkach. Najbardziej widocznym objawem uszkodzonej matrycy są tak zwane martwe piksele, czyli czarne kropki widoczne na zdjęciach oraz nagraniach. Warto jednak sprawdzić, czy nie są one przypadkiem efektem zabrudzenia – czyszczenie matrycy może okazać się wystarczającym rozwiązaniem.