Najczęstsze usterki aparatów fotograficznych


Lipiec 19, 2021

Aparat fotograficzny składa się z wielu różnych elementów, z których każdy pełni inną funkcję i odgrywa własną rolę w powstawaniu zdjęcia. Jest to niezwykle imponujący mechanizm, ale jego rozbudowanie sprawia, że znajduje się w nim wiele rzeczy, które mogą się zepsuć. Niektóre z nich ulegają uszkodzeniu częściej niż inne. W tym artykule opowiemy nieco o najpowszechniejszych usterkach aparatów fotograficznych.

Uszkodzony wyświetlacz aparatu 

Jednym z najłatwiejszych do uszkodzenia elementów aparatu jest wyświetlacz LCD, który służy do podglądu wykonywanego zdjęcia oraz obsługi menu w wielu nowszych urządzeniach. Jest to część stosunkowo delikatna, a ponieważ znajduje się niejako na wierzchu, niewiele chroni ją przed zepsuciem. Zazwyczaj do uszkodzenia wyświetlacza dochodzi w wyniku upadku. Do najpopularniejszych usterek należy po prostu stłuczenie lub porysowanie osłaniającej go szybki – w takim przypadku wystarczy ją wymienić. Ponieważ poszczególne elementy opisywanego urządzenia są dość drobne, naprawa aparatów fotograficznych bardzo często polega na wymianie którejś części. Tak samo postępuje się często z samym wyświetlaczem, jeśli dojdzie do jego uszkodzenia, a także tasiemki łączącej go z płytą główną, jeśli to połączenie stanie się wadliwe. 

Naprawa lub czyszczenie matrycy aparatu 

Matryca jest jednym z najważniejszych elementów aparatu, a jej naprawa bywa bardzo kosztowna, ale na szczęście nie tak łatwo ją uszkodzić. Bardzo często okazuje się, że powodem problemów z matrycą jest zwyczajne zabrudzenie. Dotyczy to zwłaszcza aparatów z wymiennym obiektywem. Podczas jego zmiany bardzo łatwo o dostanie się do wnętrza urządzenia drobinek pyłu oraz kurzu. 

Problemy z migawką lub lampą błyskową 

Migawka oraz zapalnik, będący kluczową częścią lampy błyskowej, to elementy, które zużywają się z czasem i w pewnym momencie konieczna będzie ich wymiana. Podczas gdy problemy z lampą zauważyć dość łatwo, gdy jest zbyt ciemna lub zwyczajnie się nie włącza, objawy uszkodzenia migawki są bardziej subtelne. Najlepiej widać je po problemach z naświetlaniem, jego zbyt długim lub zbyt krótkim czasem trwania, a także po pojawianiu się na zdjęciu charakterystycznych ciemnych pasów.